Zimná príprava a hydratácia

08.01.2022

V chladnom počasí nemáme pocit smädu ale naša potreba doplňovania tekutín sa nemení. Hlavne pri behu alebo po ňom. Ak telu tekutiny nedodáme, tak výrazne spomalíme jeho regeneráciu.

Na chlad telo reaguje potlačením pocitu smädu. Je to spôsobené tým, že keď v tele poklesne množstvo tekutín, telo šetrí energiu na ich ohrievanie. Chýbajúci pocit smädu má za príčinu to, že veľa bežcov vybieha aj na relatívne dlhé behy bez pitia a to je veľká chyba.

Pitie nesmie zamrznúť.

V mraze je však potrebné riešiť aj to, aby pitie nezamrzlo, alebo nebolo veľmi studené. Niektoré bežecké vesty umožňujú schovať hydrovak do termo obalu. To síce nápoj udržuje v dobrej teplote, ale je potrebné piť častejšie aby nezamrzla hadička z hydrovaku. Asi lepším riešením sú fľaše v termo obale vo vreckách bežeckých viest alebo fľaše v bežeckých opaskoch.

Väčšiu chuť na pitie máme vtedy, ak si zo sebou vezmeme nápoj teplý alebo vlažný. Ak v rámci podpory spaľovania tukov beháte napríklad nalačno, tak do mrazivého rána je veľmi vhodný teplý čaj s trochou soli.

Doplňovanie po dobehnutí.

Doplňovanie tekutín je dôležité aj po návrate. Aj vtedy máme väčšiu chuť na teplý nápoj. Ihneď po dobehnutí to môže byť teplý ionťák alebo čaj s medom so štipkou soli. Po krátkej dobe by mal prísť na rad regeneračný nápoj s obsahom bielkovín. Do nápoja je možné pridať trochu nastrúhaného zázvoru. Ten pôsobí protizápalovo a urýchľuje regeneráciu. Kto nemá rád rôzne nápoje, tak nie je zlé si predtým pripraviť aj polievku obsahujúcu bielkoviny a sacharidy, napr. vývar s rezancami a hydinovým mäsom.