Prevencia vzniku bolesti krčnej chrbtice a ramien
Bolesť je varovným signálom tela, že niečo nie je v poriadku, niečo robíme nesprávne. Je to spojenie viacerých vecí dokopy ako sa k svojmu telu staviame počas každodenného fungovanie a či si doprajeme kompenzačné cvičenia, strečing a regeneráciu pre telo.
Príčiny vzniku bolesti v oblasti krčnej chrbtice a ramien:
- Akútne bolesti: úraz, autonehoda, kedy dochádza tzv. šľahnutie býčom, zápal z prievanu alebo z klímy
- Chronické: dlhodobé jednostranné preťaženie chrbtice, napr.: jednostranné športy, hranie na husliach, flaute, gitare, kojenie dieťaťa, držanie dieťaťa v jednej ruke a domáce práce s druhou, nesprávne pohybové návyky pri sedení v práci, nedostatok pohybu a pozeranie sa do mobilných telefónov, práca na notebooku v ľahu na posteli, spánok v polohe v ľahu na bruchu, nedostatočné vypodloženie krčnej chrbtice počas spánku, hlava je príliš vysoko pri spánku . Aj slabosť svalov panvového dna môže spôsobovať bolesti v krčnej chrbtici a iné. Spomenuli sme len tie najčastejšie dôvody vzniku ťažkosti, s ktorými sme sa stretli počas našej práce.
Regenerácia:
- Dostatočný pitný režim (2l vody čistej denne)
- Kúpeľ vo vode obohatenom o magnéziovú soľ aspoň 1-2x týždenne
- Saunovanie, 1-2x týždenne
- Striedavé sprchy, môžete aj denne
- Pobyt na čerstvom vzduchu spojený s prehĺbením dýchaním, každý deň 30 minút
- Kompenzačné cvičenie 3-4x týždenne aspoň 15-20 minút
- Strečing 2-3x týždenne aspoň 10- 15 minút
- Dostatočný prísun vitamínov a minerálov- pri bolestiach odporúčame zvýšiť Horčík (na uvoľnenie svalov), Omega 3 mastné kyselina + C vitamín (sú protizápalové, C vitamín pomáha pri tvorbe kolagénu, omega 3 mastné kyseliny uoľňujú zlepené fascie) a enzýmy, ktoré pomáhajú telu pri regenerácii
Liečba musí byť komplexná, nikdy nestačí len cvičenie a posilňovanie. Treba zistiť príčinu vzniku bolesti a zmeniť aj nesprávne pohybové návyky.
Pod zmenou pohybových návykov si predstavujeme : polohu spánku a výber vankúša, prerušovanie sedenie počas práce, zmeny polohy každú polhodinu ( natiahnuť sa, postaviť sa). Masáž chrbta alebo aspoň automasáž svalov okolo krčnej chrbtice a ramien kam dočiahneme, masáž s masážnym valcom, pravidelné teplé zábaly keď nemáme možnosť ísť do sauny. Každý týždeň aspoň raz horúci kúpeľ v Mg soľou . O svoje telo sa treba starať pravidelné každý deň, aby sme predchádzali vzniku chronických bolestí.
Cvičenie v sede:
Tieto cvičenia si môžete zaradiť aj do pracovného života, keď máte sedavé zamestnanie. V každej hodine si zacvičte aspoň jeden z týchto cvikov:
- Sadneme si na kraj stoličky, tak aby sme mohli mať celé chodidlá opreté na zemi, nohy sú na šírku panvy a v kolenách je 90°. Bradu zasúvame ako šuplík mierne dozadu, chrbticu vyťahujeme za temeno hlavy hore k stropu, ako by sme chceli vyrásť, sedíme na sedacích hrboľoch. Uvoľníme chrbát a znovu, toto zopakujeme aspoň 10x
- Ostávame v správnom sede, chrbát vystretý. Pri nádychu horné končatiny natiahneme hore nad hlavu, kde si pravou rukou chytíme ľavé zápästie. Opakujme 10x
- Správny sed, horné končatiny predpažíme a napodobňujeme pohyb ako pri plávaní prsia. Opakujme 10x