Bežecká obuv, bežecký štýl, došľap...

20.05.2021

V terajšej COVIDOVEJ dobe začalo veľmi veľa ľudí s behom. Hlavne aj pre to, že športová aktivita bola jednou z mála výnimiek ako sa dostať do prírody, mimo domu a aspoň z časti sa ako tak socializovať.

Hovorí sa, že beh je najmenej náročný šport na financie a v zásade nám stačia len tenisky, gate, tričko a môžeme ísť na to .

No celkom tak tomu nie je.

Pozrime sa na bližšie na výber bežeckej obuvi, ktorá je nesmierne dôležitá k tomu aby nás beh neprestal baviť z dôvodu toho, že nám prináša bolesť .

Vynechajte online nakupovanie

Ak s behom len začínate a nemáte otestované jednotlivé modely bežeckých topánok, skúste sa vyhnúť online obchodom. Na začiatok by som odporúčala výber bežeckej obuvi v kamennej predajni, kde si bežec vie topánku vyskúšať. Až následne po odbehaní nejakého počtu kilometrov si topánku môže kupovať cez e-shop

Dobrý predajca vám svojimi otázkami o vašom bežeckom štýle tiež môže pomôcť. Ak nie ste úplný začiatočník, skúste do predajne priniesť vaše staré bežecké tenisky. Na základe ich opotrebovania môže predajca potvrdiť váš štýl a nájsť tie topánky, ktoré vám sadnú najlepšie. Pri skúšaní obuvi v obchode myslite na to, že akékoľvek malé problémy a pochybnosti, ktoré pocítite alebo nadobudnete v tej chvíli, sa ešte zosilnia, len čo vyrazíte na prvý beh.

Ak sa napriek tomu rozhodnete objednať bežecké topánky online, je dôležité mať na pamäti, že veľkosť sa môže u rôznych značiek líšiť vďaka ich dizajnu a použitým materiálom.

Správna veľkosť a šírka

Predpokladáme, že poznáme veľkosť svojich nôh, ale dĺžka a šírka chodidla človeka má tendenciu sa časom meniť. Nič nepokazíte tým, ak si dáte zmerať nohu zakaždým, keď si kupujete nový pár topánok. Počítajte však s tým, že bežecká obuv by mala byť vo všeobecnosti približne o pol čísla väčšia ako vaša bežná obuv, čo dá nohám viac priestoru na pohyb, keď beháte. Medzi vaším najdlhším prstom na nohe a hornou časťou topánky by mal byť priestor približne jeden palec.

Čo sa týka šírky, ideálna je taká, v ktorej môžete chodidlom jemne pohybovať zo strany na stranu a nedostanete sa ním za hranu stielky. Skúste po obutí topánky pohybovať prstami tak, akoby ste hrali na klavíri. Ak vás pri tom nič neobmedzuje, šírka je správna.

Zaistite tiež, aby pohodlne sedela päta. Ak je príliš tesná alebo príliš voľná, môže to pri behu spôsobiť podráždenie. Ak sú vaše topánky zašnurované až po posledné očko (ale nie sú zviazané), malo by byť bez väčších ťažkostí možné vyšmyknúť nohu z topánky.

Cesta vs trail

Medzi najdôležitejšie faktory pri nakupovaní bežeckých topánok patrí výber podrážky. Ide o to, či je topánka určená na beh po ceste alebo na beh v teréne. Topánky do terénu nepoužívajú na podrážku také tvrdé materiály ako topánky na cestu, keďže na ceste sa podrážka rýchlejšie opotrebuje.

V teréne sa predpokladá, že sa ten bude mať nerovnosti. Ak je topánka ohybná vo všetkých smeroch, tak chodidlo vysiela všetky informácie o povrchu, na ktorom beháme, o jeho sklone, tvrdosti a telo okamžite reaguje a prispôsobí činnosť svalov, ktoré sú potrebné na vykonanie daného pohybu. Pri behaní po ceste ide zväčša o štandardný a nemenný pohyb, takže nie je potrebná taká flexibilita podrážky.

Osobitou kategóriou sú topánky určené na preteky. Ide o najľahšie a nepriedušnejšie tenisky s menším tlmením, v ktorom by ste zbytočne strácali energiu a rýchlosť. Tieto topánky sa však nehodia na tréning, pretože z nich viac bolia nohy.

Ak chceme z každého niečo, tak je potrebné si uvedomiť, že jedny bežecké topánky nám nebudú stačiť, pretože každý povrch má svoje špecifiká.

Analyzujte došľap

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je nášľap a držanie tela. Správny nášľap znamená, že počas behu chodidlo dopadá tesne pred ťažisko tela, pričom noha smeruje dopredu. Tento pohyb tak následne ovplyvňuje držanie tela a zároveň aj prenos dôležitej kinetickej energie.

U mnohých ľudí sa vyskytuje mierna pronácia, teda nášľap vnútornou stranou chodidla, alebo supinácia - nášľap na vonkajšiu stranu chodila. Podľa ortopedičky je to však normálne a nie je potrebné sa v tomto smere znepokojovať.

Nadmerná pronácia však vytvára tlak na oblasť kolena. Bedro sa vytočí do strany a dochádza k destabilizácii jadra tela. Rovnako aj nadmerná supinácia vytvára tlak na kolená a následne prirodzený tlmiaci mechanizmus nášho organizmu, ktorý reaguje na náraz (počas behu), tak nefunguje správne.

Ako na to? Správne prevedená analýza došľapu a šikovný predajca bežeckej obuvi dokážu divy. Na základe toho si viete vybrať vnútro topánky tak, aby ste nemali problém z hľadiska pronácie alebo supinácie.

Analýzu došľapu vykonávajú diagnostické centrá, ktoré sa zaoberajú efektivitou a technikou behu a vykonávajú ju aj renovované predajne bežeckej obuvi, ktoré vám následne dokážu odporučiť a ukázať model, ktorý vám bude vyhovovať.

Bežecký štýl

Poznáme niekoľko štýlov podľa došľapu:

Na pätu - najčastejší spôsob behu. Rekreačný a príležitostný bežci. Prsty chodidla sa pri došľapu vymrštia hore pred telesnú os.

Na špičku - baletné cupitanie. Tvrdé členky nedávajú šancu chodidlu sa odvaľovať a päta sa ani nedotkne zeme.

Dupanie - nie je to pohyb ani cez pätu a ani cez špičku. Pri pohybe je použité chodidlo. Pohyb vychádza z chôdze akurát sa bežec odrazí a dopadne.

V - čko - Bedrá vrodene vytočené do vonkajšej strany. Drvivá väčšina bežcov, ktorý sedia celí deň na stoličke v práci. Pri behu, títo bežci vytáčajú špičky do vonkajšej strany, päty k sebe. Charakteristický je na prvý pohľad kolísaví pohyb .

A-čko - Špičky k sebe, päty od seba. Istota došľapu sa stráca. Charakteristické sú tzv. oblúčiky, ktoré vykonáva bežec rukami pred sebou.

Ideál neexistuje. A ako som uviedla technika behu nespočíva len v chodidlách ale v celom pohybe tela.

Ak by som vedela niečo odporúčať(vychádzajúc z medzinárodných štúdií), tak skôr ako na chodidlá , by som pri behu myslela na pohyb celého tela a namiesto došľapu by som sa sústredila na odraz so švihom nohy dozadu.