Bežecké koleno

25.01.2021

Bežecké koleno - iliotibiálny syndróm ( ITBS)

Rozhodli ste sa odbehnúť svoj prvý polmaratón a, postupne zvyšujete intenzitu a objemy alebo ste profesionálny bežec, ktorý pravidelne trénuje a zrazu sa objaví pichavá bolesť na vonkajšej strane píšťaly pod jabĺčkom? Je možné, že sa práve u Vás objavilo tzv. bežecké koleno.

Iliotibiálny syndrom je jedným z najčastejších problémov vyskytujúcich sa tak u rekreačných ako aj profesionálnych bežcom. Iliotibiálny trakt je väzový pruh, ktorý sa nachádza na bočnej strane stehna, začína v oblasti hornej časti panvy ( spina iliaca anterior superior )ako sval v oblasti bedrovej kosti ( musculus tensor fasciae latae), zbieha sa do neho sedací sval ( musculus gluteus maximus) a spolu ako väzivový pruh sa upínajú na vonkajšiu časť predkolenia ( laterálny kondyl tíbie ). Hlavnou funkciou je flexia ( zohnutie )v bedrovom kĺbe , pomáha pri abdukcii a vnútornej rotácii bedrového kĺbu a udržuje koleno v extenzii ( vo vzpriamenej polohe).

ITBS vzniká v dôsledku trenia úponového miesta šľachy na kosť, kde vzniknú lokálne zápalové zmeny , tzv. tendinitída, čo sa prejaví bolestivosťou najmä pri dopade na zem a po záťaži. V kľude bolesti väčšinou nie sú.

K preťaženiu väčšinou dochádza pri zmene tréningu alebo u začínajúcich bežcov ( väčší počet kilometrov, rýchlejšie behy , nesprávna technika behu, skrátené šľachy, nedostatočný strečing).

Terapia je ako pri väčšine zápalov šliach zdĺhavá - od týždňov až po mesiace. Podstatou je kľudový režim, čím sa zabráni ďalšiemu treniu , vhodné je tejpovanie na odľahčenie miesta úponu, aplikácia protizápalových mastí, liečba protizápalovými liekmi a do popredia sa dostáva liečba kolagénovými injekciami - GUNA MD Tissue, ktoré sa aplikujú do oblasti miesta úponu, čím sa zmierňujú bolesti, urýchľuje sa regenerácia a zvyšuje sa rozsah pohyblivosti. Táto liečba sa ešte znásobuje použitím terapie rázovou vlnou, ktorá urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív a tým sa športovcovi skracuje dĺžka rehabilitácie a samotného návratu do plnohodnotného tréningového procesu.

Väčšina bežcov sa z ITBS dostane, ale vyžaduje si to trpezlivosť a umožniť telu sa zotaviť. Je potrebné sa zamerať na dôkladný strečing pred a po behu, zväčšiť rozsah pohybu v bedrových kĺboch, posilňovať sedacie svalstvo, ktoré stabilizuje bedrové kĺby v správnom postavení, čím sa vyvarujeme preťaženiu kolien, stabilizovať členky a postupne zvyšovať záťaž. Je lepšie problému predísť ako ho následne riešiť.