Bilancovanie a novoročné predsavzatia, pretekové plány na nasledujúcu sezónu

29.12.2021

O chvíľu tu máme koniec roku kalendárneho ako aj športového. Je čas bilancovať. Je fajn sa obzrieť a premietnuť si, čo sa za celý rok podarilo a čo nie. Určite každý z nás má nejaké rezervy, každý z nás v tom roku niečo dosiahol.

Je tu ale aj čas zaoberať sa myšlienkou, čo na budúci rok. Čo chcem, čo viem a čo ma láka .

Jednoznačne je fajn mať nejaký cieľ alebo výzvu v nasledujúcom roku.

Ciele a výzvy nás všetkých motivujú k vyššiemu tréningovému úsiliu. Starí mazáci túto dilemu riešia každoročne, tak takéto rozhodnutia nie sú pre nich až také zložité.

Vždy sa nájde niečo zaujímavé, čo by bolo dobre pokoriť, zabehnúť, odjazdiť, zaplávať a pod.

Ale čo pokročilí začiatočníci ? Alebo začiatočníci, ktorí majú snahu sa posunúť o stupienok vyššie ?

Sú to naši kamaráti, ktorí začali s behaním, triatlonom na jar, v lete a chcú v tom napredovať. Majú za sebou už nejaké preteky . Väčšinou kratšie a teraz stoja na rázcestí ako ďalej. Veľa týchto našich kamarátov vďaka momentálnej situácii začalo športovať vo veku okolo 40 r.

Nájsť si správny cieľ je pre mnohých veľká neznáma a akákoľvek rada je nad zlato. Najhoršie na tom je to, že všetci okolo seba počúvame alebo čítame zaručené informácie čo všetko je dobré a najlepšie a v podstate to všetkým len zamotáva hlavu a nevieme čo ďalej.

Tak sa poďme na to spoločne pozrieť :

Hlavná otázka znie, čo by sme chceli v nasledujúcom období behať, akú vzdialenosť v triatlone by sme chceli absolvovať ....

Každý by mal mať nejakú predstavu, čo chce dosiahnuť . Väčšinou sú tie predstavy všeobecné a konkrétne ciele sa formujú až s odstupom času. Nie každý si obľúbil cestné alebo mestské preteky ale mnohí si zamilovali behanie a súťaženie v prírode.

Ako si teda nasmerovať zimnú prípravu :

Zimná príprava by mala byť všeobecne zameraná tak na získanie vytrvalosti (dlhé behy), ale taktiež by sme nemali zabúdať na ostatné druhy tréningu, ktoré rozvíjajú komplexné vlastnosti daného pretekára. Postaviť prípravu len na jednom type tréningov (dlhé behy) nie je práve ideálna forma .

Z vlastných skúseností by som určite doporučil sa venovať taktiež kompenzačným cvičeniam. Túto zložku tréningu mnohí zanedbávajú a to určite nie je dobré . Kompenzačné cviky sú totiž výbornou formou uvoľnenia všetkých pohybových častí tela a zároveň vhodnou formou posilňovania . Kompenzačné cvičenie je aj vynikajúcou formou prevencie proti zraneniam, ak nie úplne, tak ich aspoň minimalizujú. 

Ako si teda naplánovať ďalšie preteky ?

Pravdepodobne viete ako chutí pretek. Je vo Vás plno zážitkov, dojmov a poznatkov a máte už aj nejakú reálnu predstavu čo Vám vyhovuje a aký typ preteku chcete absolvovať v nasledujúcom období. Je veľmi inšpirujúce vidieť aj okolo seba priateľov či kolegov, ktorý sa tešia na zvládnutie polmaratónu prípadne aj maratónu a vy sa tam vidíte spolu s nimi. K tomu vedie však ešte dlhá a postupná cesta. Je to ako vystupovať po schodoch na vrchol. Je potrebné vykročiť na každý a jeden schod a vôbec sa neoplatí jednotlivé schody preskočiť.

Tu je niekoľko vlastných poznatkov a už je len na Vás či sa touto cestou vyberiete.

Výkonnostný rast musí byť postupný.

Jednou z najväčších chýb začiatočných bežcov je skoré zameranie sa na dĺžku trasy preteku (10-ka, polmaratón, maratón....). Tu sa presne zabúda na to, že k dosiahnutiu nejakého cieľa je potrebná postupnosť krokov. Je to úplne to isté ako u malého dieťaťa. Najprv sa postaví, potom skúsi spraviť niekoľko krokov a až potom sa pomaly a isto rozbehne. Chvíľku to potom trvá, kým sa dostane z jednej strany na druhú.

To isté by malo fungovať aj u Vás, duplom u začínajúcich prípadne mierne pokročilých športovcoch.

Bežecké preteky o vzdialenostiach 5 - 10 km sú úplne ideálne pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Pokiaľ si myslíte, že na týchto tratiach sa neviete dosť dobre zlepšovať, tak je to omyl. Pravidelným a cieleným tréningom sa môžete nielen posúvať k lepším časom ale zároveň získavate rýchlosť, ktorú potom využijete aj na pólmaratónskych či maratónskych vzdialenostiach. Dlhé preteky sú síce vytrvalostného charakteru ale na tieto preteky musia byť pretekári pripravený komplexne, vrátane rýchlosti.

Rýchlosť šetrí energiu.

Ak ste v tomto roku začali pretekať a myslíte si, že krátke trate ste zvládli parádne, tak Vám by som odporučil zotrvať na tejto vzdialenosti aj v ďalšom období a venovať sa tréningu na zlepšenie výkonnosti v tej danej vzdialenosti. Kvalitným tréningom na týchto vzdialenostiach budete zrýchľovať a zároveň sa naučíte pracovať s tepovou frekvenciou, čo bude mať jednoznačne za následok to, že budete šetriť energiu v rámci samotného preteku. To je významný aspekt pri následnom prechode na dlhšie vzdialenosti.

Takže postupný rozvoj výkonnosti na kratších vzdialenostiach je cesta tým správnym smerom, kam napríklad smerovať svoje ciele pre nasledujúcu sezónu. Zlepšíte si tým svoje pretekárske vlastnosti a taktiež si pripravíte telo na dlhšie vzdialenosti .